Regal Elkhorn Fern. A spectacular fern bearing large fan shaped fronds (leaves) which resemble a stags antlers. Max Height 1.4m. Max Spread 1.2m. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Platycerium grande
A spectacular fern bearing large fan shaped fronds (leaves) which resemble a stags antlers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Platycerium |
|---|---|
| Species | grande |
| Varietry | |
| Common Name | Regal Elkhorn Fern |
| Flower Colour | |
| Soil | Lime-free |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.4m |
| Family | Polypodiaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained, Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
