A pretty flowering plant with dainty fragrant yellow flowers. Max Height 40cm. Max Spread 20cm. Flowers March to April. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Primula x kewensis
A pretty flowering plant with dainty fragrant yellow flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Primula |
|---|---|
| Species | x kewensis |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 40cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Slugs and snails, Vine weevils |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
