An attractive foliage plant with colourful leaves splashed and suffused with yellow pink and purple. Max Height 90cm. Max Spread 40cm. Flowers May to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Pseuderanthemum atropurpureum ‘Variegatum’
An attractive foliage plant with colourful leaves splashed and suffused with yellow pink and purple
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pseuderanthemum |
|---|---|
| Species | atropurpureum |
| Varietry | 'Variegatum' |
| Common Name | |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple, yellow, pink |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
