Shaking Brake. A very pretty fern with light green feathery foliage. Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Additional information
| Generic | Pteris |
|---|---|
| Species | tremula |
| Varietry | |
| Common Name | Shaking Brake |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Pteridaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping, Arching, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained, Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Surround Pot with moist peat to maintain high humidity, Re-pot using a lime free compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
