Dwarf Pomegranate. An attractive flowering plant with bright scarlet flowers followed by yellowish brown fruits. Max Height 90cm. Max Spread 70cm. Flowers June to August. Fruits October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Punica granatum var. nana
An attractive flowering plant with bright scarlet flowers followed by yellowish brown fruits
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Punica |
|---|---|
| Species | granatum |
| Varietry | var. nana |
| Common Name | Dwarf Pomegranate |
| Flower Colour | scarlet |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Lythraceae |
| Spread | 70cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | yellow |
| Fruits When | October |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
