Mistletoe Cactus. An unusual cactus with mid green pendent stems with small funnel shaped flowers followed by mistletoe like fruits. Max Height 1.6m. Max Spread 60cm. Flowers December to March. Fruits April. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Rhipsalis baccifera
An unusual cactus with mid green pendent stems with small funnel shaped flowers followed by mistletoe like fruits
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Rhipsalis |
|---|---|
| Species | baccifera |
| Varietry | |
| Common Name | Mistletoe Cactus |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | December, March |
| Colour Fruit | white |
| Fruits When | April |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
