Mother-in-laws Tongue. An excellent foliage plant with stiff sword-like leaves with light and dark green bands tolerant of a wide range of conditions. Max Height 50cm. Max Spread 35cm. Flowers March to May. Min temp 50°F / 10°C.
Sansevieria trifasciata ‘Moonshine’
An excellent foliage plant with stiff sword-like leaves with light and dark green bands tolerant of a wide range of conditions
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sansevieria |
|---|---|
| Species | trifasciata |
| Varietry | 'Moonshine' |
| Common Name | Mother-in-laws Tongue |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
