Coleus. An excellent foliage plant with yellow green leaves that turn gold with age and brownish purple markings. Max Height 60cm. Max Spread 60cm. Flowers March to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Solenostemon scutellarioides Pineapple Beauty
An excellent foliage plant with yellow green leaves that turn gold with age and brownish purple markings
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Solenostemon |
|---|---|
| Species | scutellarioides |
| Varietry | Pineapple Beauty |
| Common Name | Coleus |
| Flower Colour | blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Labiatae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, yellow, purple |
| Flowers From | March, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly, Water with rain water, Keep just moist in winter, Pinch out flowerheads as they appear |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching, Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Dead heading |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
