Carion flower. A curious houseplant best left in the greenhouse due to the unpleasant smelling ochre-yellow and dark red enormous flowers. Max Height 20cm. Max Spread 40cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Stapelia gigantea
A curious houseplant best left in the greenhouse due to the unpleasant smelling ochre-yellow and dark red enormous flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Stapelia |
|---|---|
| Species | gigantea |
| Varietry | |
| Common Name | Carion flower |
| Flower Colour | yellow, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Asclepiadaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
