Wandering Jew. A very colourful trailing plant with attractively striped leaves. Max Height 15cm. Max Spread 25cm. Flowers April to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Tradescantia zebrina ‘Quadricolor’
A very colourful trailing plant with attractively striped leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Tradescantia |
|---|---|
| Species | zebrina |
| Varietry | 'Quadricolor' |
| Common Name | Wandering Jew |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Commelinaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream, pink, silver |
| Flowers From | April, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
