Jewel Plant. An attractive foliage plant with oval shaped leaves and paler green veins. Max Height 10cm. Max Spread 25cm. Flowers April to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Bertolonia maculata
An attractive foliage plant with oval shaped leaves and paler green veins
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Bertolonia |
|---|---|
| Species | maculata |
| Varietry | |
| Common Name | Jewel Plant |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Melastomataceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Dead heading |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
