Jewel Plant. An attractive foliage plant with heart shaped leaves with a prominent white band purple underneath. Max Height 10cm. Max Spread 25cm. Flowers April to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Bertolonia marmorata
An attractive foliage plant with heart shaped leaves with a prominent white band purple underneath.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Bertolonia |
|---|---|
| Species | marmorata |
| Varietry | |
| Common Name | Jewel Plant |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Melastomataceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | April, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Dead heading |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
