Jewel Plant. An attractive foliage plant with heart shaped leaves and prominent silver splashes. Max Height 10cm. Max Spread 25cm. Flowers April to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Bertolonia sanderiana
An attractive foliage plant with heart shaped leaves and prominent silver splashes
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Bertolonia |
|---|---|
| Species | sanderiana |
| Varietry | |
| Common Name | Jewel Plant |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Melastomataceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, silver |
| Flowers From | April, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Dead heading |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
