Wishbone Flower. A very pretty free flowering plant with lilac blue flowers with a deep purple lip and yellow throat. Max Height 30cm. Max Spread 25cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Torenia fournieri
A very pretty free flowering plant with lilac blue flowers with a deep purple lip and yellow throat
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Torenia |
|---|---|
| Species | fournieri |
| Varietry | |
| Common Name | Wishbone Flower |
| Flower Colour | lilac, purple, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Scrophulariaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
