Wishbone Flower. A very pretty free flowering plant with pure white flowers and a yellow throat. Max Height 30cm. Max Spread 25cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Torenia fournieri ‘Alba’
A very pretty free flowering plant with pure white flowers and a yellow throat
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Torenia |
|---|---|
| Species | fournieri |
| Varietry | 'Alba' |
| Common Name | Wishbone Flower |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Scrophulariaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
