Living Stones. A very unusual plant with heart shaped modified leaves Pretty daisy-like flowers. Max Height 5cm. Max Spread 15cm. Flowers August to September. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Conophytum bilobum
A very unusual plant with heart shaped modified leaves Pretty daisy-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Conophytum |
|---|---|
| Species | bilobum |
| Varietry | |
| Common Name | Living Stones |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 5cm |
| Family | Aizoaceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | grey, blue |
| Flowers From | August, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
