Living Stones. A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers. Max Height 2cm. Max Spread 8cm. Flowers July to September. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Conophytum pillansii
A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Conophytum |
|---|---|
| Species | pillansii |
| Varietry | |
| Common Name | Living Stones |
| Flower Colour | pink, white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 2cm |
| Family | Aizoaceae |
| Spread | 8cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | yellowish-green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
