Living Stones. A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers. Max Height 2cm. Max Spread 8cm. Flowers July to September. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Conophytum pillansii
A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Conophytum |
|---|---|
| Species | pillansii |
| Varietry | |
| Common Name | Living Stones |
| Flower Colour | pink, white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 2cm |
| Family | Aizoaceae |
| Spread | 8cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | yellowish-green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
