Spiral Ginger. A very pretty houseplant with deep yellow tubular flowers with brown or red banded lips. Max Height 40cm. Max Spread 45cm. Flowers March to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Costus malortieanus
A very pretty houseplant with deep yellow tubular flowers with brown or red banded lips
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Costus |
|---|---|
| Species | malortieanus |
| Varietry | |
| Common Name | Spiral Ginger |
| Flower Colour | yellow, brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 40cm |
| Family | Zingiberaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
