A pretty flowering plant with intricately patterned picotee or bicolor flowers. Best kept cool. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Dianthus Telstar Series
A pretty flowering plant with intricately patterned picotee or bicolor flowers. Best kept cool
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dianthus |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | Telstar Series |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, red, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 20cm |
| Family | Caryophyllaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Rusts, Slugs and snails, Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
