A pretty flowering plant with intricately patterned picotee or bicolor flowers. Best kept cool. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Dianthus Telstar Series
A pretty flowering plant with intricately patterned picotee or bicolor flowers. Best kept cool
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dianthus |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | Telstar Series |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, red, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 20cm |
| Family | Caryophyllaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Rusts, Slugs and snails, Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
