An impressive succulent with spoon shaped rich purple leaves and bright yellow flowers. Max Height 1.5m. Max Spread 1.2m. Flowers April to May. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Aeonium arboreum ‘Zwartkop’
An impressive succulent with spoon shaped rich purple leaves and bright yellow flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aeonium |
|---|---|
| Species | arboreum |
| Varietry | 'Zwartkop' |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | purple |
| Flowers From | April, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
