Saucer Plant. An attractive unbranched succulent with spoon shaped bright green leaves and large panicles of bright yellow flowers. Max Height 8cm. Max Spread 50cm. Flowers April to May. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Aeonium tabuliforme
An attractive unbranched succulent with spoon shaped bright green leaves and large panicles of bright yellow flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aeonium |
|---|---|
| Species | tabuliforme |
| Varietry | |
| Common Name | Saucer Plant |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 8cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming, Low spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
