Lipstick Vine. Unusual yellow throated red flowers with a brown ‘case’. Max Height 70cm. Max Spread 60cm. Flowers June to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Additional information
| Generic | Aeschynanthus |
|---|---|
| Species | pulcher |
| Varietry | |
| Common Name | Lipstick Vine |
| Flower Colour | red, yellow |
| Soil | Lime-free |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 70cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water, Water sparingly in winter, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
