Prairie Gentian. A very pretty flowering plant with large bell-shaped blooms. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers June to July. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Eustoma grandiflorum
A very pretty flowering plant with large bell-shaped blooms
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Eustoma |
|---|---|
| Species | grandiflorum |
| Varietry | |
| Common Name | Prairie Gentian |
| Flower Colour | lilac |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 60cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Cut flower |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
