Arabrian Violet. A very neat and pretty free flowering houseplant with purplish-blue flowers with a yellow eye. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers July to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Exacum affine
A very neat and pretty free flowering houseplant with purplish-blue flowers with a yellow eye
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Exacum |
|---|---|
| Species | affine |
| Varietry | |
| Common Name | Arabrian Violet |
| Flower Colour | purple, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
