Arabrian Violet. A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers July to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Exacum affine ‘Blue Gem’
A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Exacum |
|---|---|
| Species | affine |
| Varietry | 'Blue Gem' |
| Common Name | Arabrian Violet |
| Flower Colour | yellow, lavender |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
