Prairie Gentian. A very pretty flowering plant with large bell-shaped blooms. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers June to July. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Eustoma grandiflorum
A very pretty flowering plant with large bell-shaped blooms
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Eustoma |
|---|---|
| Species | grandiflorum |
| Varietry | |
| Common Name | Prairie Gentian |
| Flower Colour | lilac |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 60cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Cut flower |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
