Arabrian Violet. A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers July to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Exacum affine ‘Blue Gem’
A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Exacum |
|---|---|
| Species | affine |
| Varietry | 'Blue Gem' |
| Common Name | Arabrian Violet |
| Flower Colour | yellow, lavender |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
