Gardenia. A beautifully scented flowering houseplant with pure white double flowers. Max Height 70cm. Max Spread 50cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Gardenia augusta (syn. jasminoides) ‘Veitchii’
A beautifully scented flowering houseplant with pure white double flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gardenia |
|---|---|
| Species | augusta (syn. jasminoides) |
| Varietry | 'Veitchii' |
| Common Name | Gardenia |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 70cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Mealy bugs, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot using a lime free compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
