A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage
. Max Height 60cm. Max Spread 60cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Guzmania zahnii
A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage
Category: Houseplants
Description
Additional information
| Generic | Guzmania |
|---|---|
| Species | zahnii |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red, orange, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
