An attractive tree-like succulent with long bright green toothed leaves. Max Height 2m. Max Spread 1.4m. Flowers April to May. Full sun. Min temp 50°F / 10°C. Harmful if eaten.
Aloe arborescens
An attractive tree-like succulent with long bright green toothed leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aloe |
|---|---|
| Species | arborescens |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2m |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 1.4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | April, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
