Lace Aloe. An attractive succulent with white margined, toothed dark green leaves. Max Height 12cm. Max Spread 40cm. Flowers August to October. Full sun. Min temp 50°F / 10°C. Harmful if eaten.
Aloe aristata
An attractive succulent with white margined, toothed dark green leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aloe |
|---|---|
| Species | aristata |
| Varietry | |
| Common Name | Lace Aloe |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming, Low spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | Harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
