An attractive tree-like succulent with red toothed fleshy green leaves. Max Height 2m. Max Spread 1.4m. Flowers June to July. Full sun. Min temp 50°F / 10°C. Harmful if eaten.
Aloe ferox
An attractive tree-like succulent with red toothed fleshy green leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aloe |
|---|---|
| Species | ferox |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | scarlet |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2m |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 1.4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
