A pretty flowering plant with dainty fragrant yellow flowers. Max Height 40cm. Max Spread 20cm. Flowers March to April. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Primula x kewensis
A pretty flowering plant with dainty fragrant yellow flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Primula |
|---|---|
| Species | x kewensis |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 40cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Slugs and snails, Vine weevils |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
