Shaking Brake. A very pretty fern with light green feathery foliage. Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Additional information
| Generic | Pteris |
|---|---|
| Species | tremula |
| Varietry | |
| Common Name | Shaking Brake |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Pteridaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping, Arching, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained, Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Surround Pot with moist peat to maintain high humidity, Re-pot using a lime free compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
