Brain Cactus. An unusual cactus with a strange wavy ribbed stem which resembles a ‘brain’. Max Height 10cm. Max Spread 10cm. Flowers April. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Stenocactus zacatecasensis
An unusual cactus with a strange wavy ribbed stem which resembles a ‘brain’.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Stenocactus |
|---|---|
| Species | zacatecasensis |
| Varietry | |
| Common Name | Brain Cactus |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rounded |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
