Buffalo grass. An interesting grass with distinctive foliage often used in hanging baskets. Max Height 15cm. Max Spread 60cm. Flowers August to September. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Stenotaphrum secundatum
An interesting grass with distinctive foliage often used in hanging baskets
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Stenotaphrum |
|---|---|
| Species | secundatum |
| Varietry | |
| Common Name | Buffalo grass |
| Flower Colour | green, brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Gramineae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Low spreading, Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
