Buffalo grass. An interesting grass with distinctive foliage often used in hanging baskets. Max Height 15cm. Max Spread 60cm. Flowers August to September. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Stenotaphrum secundatum
An interesting grass with distinctive foliage often used in hanging baskets
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Stenotaphrum |
|---|---|
| Species | secundatum |
| Varietry | |
| Common Name | Buffalo grass |
| Flower Colour | green, brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Gramineae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Low spreading, Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
