An impressive succulent with dark green lance shaped leaves margined with fine threads. Each leaf terminates with a spine!. Max Height 15cm. Max Spread 45cm. Flowers July to August. Full sun. Min temp 40°F / 5°C.
Agave parviflora
An impressive succulent with dark green lance shaped leaves margined with fine threads. Each leaf terminates with a spine!
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Agave |
|---|---|
| Species | parviflora |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
