Elephant’s Ear Plant. A handsome foliage plant, with large green arrow shaped leaves and bold white veins, purple underneath. Max Height 1m. Max Spread 60cm. Flowers January to December. Bright room away from direct sunlight. Min temp 65°F / 17°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Alocasia amazonica
A handsome foliage plant, with large green arrow shaped leaves and bold white veins, purple underneath.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Alocasia |
|---|---|
| Species | amazonica |
| Varietry | |
| Common Name | Elephant's Ear Plant |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 1m |
| Family | Araceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple, white |
| Flowers From | January, December |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 65°F / 17°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Root cuttings, Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
