Rat’s tail cactus. An easy to grow cactus with narrow tubular reflexed pinkish purple flowers. Long narrow stems. Max Height 10cm. Max Spread 90cm. Flowers April. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Aporocactus flagelliformis
An easy to grow cactus with narrow tubular reflexed pinkish purple flowers. Long narrow stems
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aporocactus |
|---|---|
| Species | flagelliformis |
| Varietry | |
| Common Name | Rat's tail cactus |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Small weeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
