A spectacular showy flowering houseplant. Max Height 30cm to 35cm. Max Spread 30cm. Flowers June to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Additional information
| Generic | Begonia |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Non Stop Apricot' |
| Common Name | |
| Flower Colour | apricot |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm, 35cm |
| Family | Begoniaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Dead head regularly, Keep dry when dormant, Lift and store frost free |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Pot |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
