Elephant Ear Begonia. An attractive foliage plant with hugh bronze-green hairy leaves with masses of hairy pink flowers. Max Height 1.1m. Max Spread 60cm. Flowers November to April. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Begonia scharffii
An attractive foliage plant with hugh bronze-green hairy leaves with masses of hairy pink flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Begonia |
|---|---|
| Species | scharffii |
| Varietry | |
| Common Name | Elephant Ear Begonia |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.1m |
| Family | Begoniaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | November, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Botrytis, Powdery mildew |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
