A beautiful showy free flowering houseplant. Max Height 30cm to 35cm. Max Spread 30cm. Flowers June to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Begonia tuberhybrida ‘Diana Wynward’
A beautiful showy free flowering houseplant
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Begonia |
|---|---|
| Species | tuberhybrida |
| Varietry | 'Diana Wynward' |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm, 35cm |
| Family | Begoniaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Dead head regularly, Keep dry when dormant, Lift and store frost free |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Pot |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
