A spectacular showy flowering houseplant. Max Height 30cm to 35cm. Max Spread 30cm. Flowers June to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Additional information
| Generic | Begonia |
|---|---|
| Species | tuberhybrida |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm, 35cm |
| Family | Begoniaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Dead head regularly, Keep dry when dormant, Lift and store frost free |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Pot |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
