Sapphire Flower. A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour. Max Height 45cm. Max Spread 25cm. Flowers June to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Browallia speciosa ‘Alba’
A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Browallia |
|---|---|
| Species | speciosa |
| Varietry | 'Alba' |
| Common Name | Sapphire Flower |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 45cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | Mid spring |
| Pests and diseases | Aphids, Whiteflies |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
