Bush Violet. A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour. Max Height 60cm. Max Spread 40cm. Flowers June to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Browallia speciosa ‘Major’
A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Browallia |
|---|---|
| Species | speciosa |
| Varietry | 'Major' |
| Common Name | Bush Violet |
| Flower Colour | violet |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 60cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | Mid spring |
| Pests and diseases | Aphids, Whiteflies |
| Maintenance | Discard after flowering, Requires support |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
