An attractive robust foliage plant with beautiful pink stripes becoming white with age and purple undersides to the leaves. Max Height 1.8m. Max Spread 90cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Calathea sanderiana
An attractive robust foliage plant with beautiful pink stripes becoming white with age and purple undersides to the leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Calathea |
|---|---|
| Species | sanderiana |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, violet |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Marantaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple, red |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
