Parlour Palm. A beautiful foliage plant with slender stems and long arching deep green fern-like leaves. Max Height 2m. Max Spread 1m. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Chamaedora elegans
A beautiful foliage plant with slender stems and long arching deep green fern-like leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Chamaedora |
|---|---|
| Species | elegans |
| Varietry | |
| Common Name | Parlour Palm |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | Lime-free |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2m |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Arching, Upright, Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale, Thrips |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
